Як виховати читача?

Книги — найбільш недооцінена технологія в світі, але якщо ви навчитесь правильно оцінювати, вибирати та купувати літературу, читання допоможе вам виробити безцінні 7 корисних звичок.

1. Ви порозумнішаєте без усіляких чарівних пігулок Книги — найкраща заміна ноотропам — лікам, що стимулюють розумову діяльність, покращують пам’ять і підвищують здатність до навчання. Якщо ноотропи з часом перестають мати хоча б якийсь ефект, читання постійно покращуватиме ваш розум. Окрім цього, побічні ефекти читання давним-давно відомі, чого не скажеш про пігулки.

2. Ви постійно оновлюватимете власні знання Більшість книг були написані тоді, коли автори перебували у стані потоку. Письменники передають свою мудрість майже без домішку власних его. Як тільки читач, який шукає мудрості, вловлює ці слова і входить у власний стан потоку, відбувається магія. Читаючи протягом достатнього проміжку часу, ви відчуєте, немов розум модернізувався. Після такого оновлення проявити себе у розмові, формулювати власні думки в письмовому вигляді буде значно простіше.

3. Ви навчитеся бути наодинці Американський філософ Єрік Хоффнер якось сказав: "Наодинці з собою ми в поганій компанії". Однак це можна виправити, хоча й доведеться добряче попрацювати. Читаючи книги, роблячи паузи для роздумів і постійно покращуючи себе, ми здатні розвинути звичку спокійно сидіти в кімнаті наодинці. Так можна побороти одну з найголовніших проблем людства, про яку говорив французький математик Блез Паскаль: "Усе нещастя людей від того, що вони не здатні спокійно сидіти у своїй кімнаті".

4. Ви звикнете безпосередньо переймати досвід Жага до мудрості — єдине бажання, яке можна легко задовільнити без ризику надто захопитися. Прочитавши достатньо, ми заряджаємося хорошими ідеями і хоробрістю, тому стаємо готові досліджувати світ. Підживлені чиєюсь мудрістю, ми радо відправляємося в подорож разом із героями книги. Це означає, що ми гарантовано отримуємо безпосередній досвід у реальному світі.

5. Ви навчитеся концентруватись Що більше ми читаємо й проводимо часу разом із книгами, то більше фокусуємось на практикуванні концентрації уваги і медитації. Завдяки читанню ми стаємо спокійнішими та більш терплячими, вчимося зосереджуватися на одній-єдиній речі протягом довгого періоду часу.

6. Ви зрозумієте переваги стратегічної ізоляції Читання — одна з найновіших і прийнятних для суспільства причин побути наодинці. Якщо хочете, щоб оточення вас поважало, немає кращого варіанту стратегічної ізоляції, аніж книги. Вони рятують від натовпу.

7. Ви звикнете говорити правду Нікому не загородити шлях правди, і за рух її я готовий прийняти навіть смерть. Однак, можливо, багато уроків нарешті навчать нас не зупиняти перо письменника за життя? Це ще жодного разу не прикрасило нашої історії.

А як вам поради французького дитячого письменника, професора філології Даніеля Пеннака? Він проголосив невід’ємні права читача (якими б парадоксальними вони нам не здавались):

Право не читати.

Право перескакувати [по книзі].

Право не дочитувати.

Право перечитувати.

Право читати що завгодно.

Право читати де завгодно.

Право читати вголос.

Право мовчати про прочитане.

Буде добре, якщо батьки заздалегідь перед покупкою самі уважно вивчать книгу: ознайомляться з її змістом – по-перше, а по-друге, з її графікою і якістю ілюстрацій. Також постарайтеся забезпечити доступ дитини до великої різноманітності книг – від найпростіших з картинками, книг без слів до різних оповідань або навіть чарівних казкових історій, в яких відбувається щось більше, ніж здатна передбачити дитяча фантазія.

Основні правила читання з дитиною:

– Читайте ті книги, які вибирає дитина. Читання, особливо спочатку – спільний процес, і важливо щоб обидва йогоучасники були рівноправні і поважали один одного. Тому завжди беріть кілька книг і дозволяйте дитині вибирати що читати, і в якій черговості.

– Учіть дитину любити читання.  Говорячи простіше, ваше завдання – допомогти дитині полюбити книги, зробити процес цікавим і привабливим. І тоді задоволення від читання і нескінченну мотивацію саморозвитку він пронесе з собою і в доросле життя.

– Не бійтеся читати одну книгу по багато разів.  Це буває у всіх дітей і це буває дуже важко для дорослих, коли треба читати одну книгу просто по сто разів на день. Справа тут в тому, що процес розвитку дитячого мозку на ранніх стадіях має на увазі засвоєння важливої інформації шляхом багаторазового повторення. І ця корисна інформація може виявитися де завгодно, в тому числі в казці про «Колобка». Це не обов’язково сам текст, це може бути якийсь принцип взаємодії героїв, якісь особливості описуваного світу, складно помітні дорослому оці. Простіше кажучи, змиріться. Це важливо. Це корисно. І з часом це пройде.

– Читайте часто і помалу. Пам’ятайте, що молодшому школяру складно довго на чомусь концентруватися, тому збираючись щось почитати, не беріть більше двох коротеньких книг. Тоді процес читання ніколи не перетвориться із задоволення в повинність.

– Зробіть дитині свою книжкову полицю – нехай книги завжди будуть доступні. Добре б, щоб це була його власна невелика поличка – в дитячій кімнаті або зоні, на рівні його зросту і доступна в будь-який момент. Можна заодно пояснити дитині, що книги після прочитання потрібно складати назад, це привчить його до порядку.

– Не примушуйте, але пропонуйте Хочете, щоб ваша дитина полюбила читати? Найчастіше кличте його читати разом, вчіться читати з виразом, імітувати голоси персонажів, разом розглядати і описувати картинки. А головне, без жалю закривайте книгу кожен раз, коли дитина втратила до неї інтерес. Краще пізніше запропонуйте йому ще раз. Безумовно, на сьогоднішній день якісні видання – дороге задоволення. Однак не варто економити на книгах, оскільки ними буде користуватися ваша дитина, і можливо, саме вони стануть для нього хорошими «друзями» в пізнанні навколишнього світу.

І пам’ятайте, що саме приклад батьків є найбільш важливим для Вашої дитини. Приємного Вам читання!

Категорія: Мої статті | Додав: valya (29.10.2019)
Переглядів: 67 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar