Урок 3. Основні  елементи  книги

Привіт!  Як чудово,  що  ти   знову відкрив  цю   сторіночку  і   опинився  у  мене в гостях. Сьогодні ми поговоримо про те, з чого складається книга.

Кожна книга, що потрапляє до твоїх рук має свій “верхній одяг”. Сьогодні  ми познайомимося з основними елементами книги, що і складають книжковий “одяг”.

Отже, давай візьмемо книгу і уважно її розглянемо.

Це може бути паперова обкладинка або картонна палітурка, на яку часто одягають суперобкладинку. Іноді робиться цупка паперова обкладинка без назви і прізвища автора, а всі дані про книжку друкуються на суперобкладинці.

Як правило, книги великого об’єму  мають тверду картонну палітурку

(мал.1),

обклеєну ззовні папером або тканиною. Якщо подивитися на книгу знизу, то можна побачити з-під спинки барвисту чи одноколірну стрічку  - каптал.

Він використовується для того, щоб прикрасити книгу і приховати загин тканини спинки та тонку картонну смужку – відстав, яка використовується для того, щоб спинка була твердою. Каптал наклеюється зі сторони верхнього і нижнього обрізів книги.

В книгах, які видруковані на хорошому папері і в красивій палітурці, іноді є стрічка-закладка, яка називається лясе.

Оглянувши книжку ззовні, перейдемо  до її внутрішньої частини. Відкривши палітурку, ми побачимо подвійний лист паперу, ліва сторона якого приклеєна до внутрішньої сторони палітурки, а права – вузенькою смужкою до першої сторінки книги. Такий же лист є і в кінці книги, але ліва сторона приклеєна до останньої сторінки книги, а права – до палітурки. Цей подвійний лист називається  форзац.

Він служить для зєднання палітурки з книжковим блоком. Деякі форзаци роблять з малюнками, тема яких відповідає змісту книги.

Декілька раз слово палітурка згадувалося, як  єдине ціле, але палітурка складається із окремих частин. На малюнку ти бачиш її в розгорнутому вигляді.

(мал.2) 

Дві картонні сторони палітурної кришки з’єднує спинка .

Робиться спинка із спеціальної палітурної тканини.

Формат картонних сторін береться дещо більший, ніж формат книжкового блоку. Це робиться для того, щоб виступи сторінок  -  канти  - захищали книгу від механічних пошкоджень.

Всі книги складаються із листків, складених в зошити. Такі зошити  у кількості 4-6 штук  складають   книжковий блок.

Є два швейні способи закріплювати книги і брошури. Це прошив  в тачку і в накидку.

Кожний зошит книги має свій порядковий номер, позначений дрібним шрифтом в лівому нижньому куті першого листка . Ця нумерація називається  сигнатура, наявність якої допомагає правильно підібрати зошити при оправі.

Перша сторінка книги називається  титульний лист і містить основні дані про книгу: прізвище та ініціали автора, назву книги, назву видавництва, рік видання.

Остання сторінка , або зворот  титульного листа містить всі вихідні дані повністю.

Отже, сьогодні ти познайомився з основними елементами книги. Знаючи як побудована книга, ти легко зможеш її відремонтувати.

А як саме це зробити ми з тобою поговоримо на наступному уроці.